Stare meble w mieszkaniu niewątpliwie dodają mu uroku. Warto zatem zastanowić się nad ich zakupem i samodzielnym przeprowadzeniem renowacji. Jest to zadanie, które może wykonać niemal każdy. Nie potrzeba do tego specjalistycznych urządzeń, ani precyzyjnych umiejętności. Liczy się czas, cierpliwości i odpowiednie zaangażowanie.

Gdzie kupić stare meble?

Jak odnowić stare meble?Zastanówmy się w pierwszej kolejności, gdzie właściwie można kupić stare meble, które następnie będziemy mogli poddać pieczołowitej renowacji. Oczywiście pierwszym miejscem, w którym powinniśmy rozpocząć poszukiwania jest naturalnie internet. To tutaj na różnego rodzaju serwisach ogłoszeniowych znajdziemy mnóstwo ciekawych ofert sprzedaży starych mebli. Zdecydowanie warto szukać ofert w najbliższej lokalizacji. Albowiem transport zakupionych mebli z drugiego końca kraju może okazać się zbyt kosztowny i całe przedsięwzięcie nie będzie w żaden sposób racjonalne z ekonomicznego punktu widzenia.

Na dodatek jeśli wybierzemy ofertę w bliskiej lokalizacji, będziemy mieli możliwość przeprowadzenia oględzin mebli jeszcze przed dokonaniem zakupu. Jest to bardzo ważne, albowiem często stare meble mogą być w kiepskim stanie, a zdjęcia zamieszczone w sieci nie będą w pełni wiarygodne. Dlatego też warto rozważyć udanie się na targ specjalizujący się w handlu starociami. Tutaj mamy szeroki wybór nie tylko mebli, ale również wielu różnorodnych dodatków. Z pewnością na takim targu znajdziemy mebel, który idealnie będzie nadawał się do przeprowadzenia renowacji.

Jak odnowić stare meble?

Przeprowadzenie renowacji mebli nie jest zadaniem specjalnie skomplikowanym, oczywiście jeśli stan starych mebli jest na całkiem dobrym poziomie. Wówczas aby przywrócić meblom odpowiedni wygląd wystarczy renowacja w dości ograniczonym zakresie. Po prostu samo zdjęcie powłoki lakierniczej, wyszlifowanie powierzchni i nałożenie nowej farby powinno w zupełności wystarczyć. Z takim zadaniem każdy powinien sobie bez problemu poradzić. Sytuacja zaczyna się komplikować, kiedy w powierzchni mebla występują znaczne ubytki. Wówczas należy je uzupełnić przy pomocy specjalnej szpachli.

Niemniej jednak nawet te prace można wykonać we własnym zakresie. Oczywiście warunkiem koniecznym jest dysponowanie sporą ilością wolnego czasu i dużymi pokładami cierpliwości. Jeśli nie mamy ani jednego, ani drugiego to warto rozważyć zlecenie renowacji mebli specjalistycznej firmie.

Co nam będzie potrzebne?

Kiedy więc zdecydujemy się na samodzielne wykonanie renowacji mebli, to powinniśmy w pierwszej kolejności skompletować narzędzia, które będą nam potrzebne do wykonania tego zadania. Oczywiście warto zaopatrzyć się przede wszystkim w narzędzia, które będą nam służyły do pozbycia się starej powłoki lakierniczej. Dlatego też powinniśmy udać się do marketu budowlanego i zakupić opalarkę. To proste urządzenie elektryczne, dzięki któremu będzie można podgrzać lakier, który w efekcie stanie się łatwy do usunięcia. Następnie powinniśmy również kupić szpachelkę, a także różnej wielkości skrobaki. Niezbędny będzie również papier ścierny o różnorodnej granulacji. Oczywiście powinniśmy również zakupić różnej wielkości pędzle, a także wybraną przez nas farbę. W tym wypadku odradzamy stosowanie farby olejnej. Znacznie lepszym rozwiązaniem do mebli drewnianych są bejce, zwłaszcza te bezbarwne, dzięki którym można uwydatnić strukturę drewna. Warto również korzystać ze specjalnych farb do drewna.

Usuwanie starej powłoki lakierniczej

Dysponując już odpowiednimi narzędziami możemy przystąpić do prac związanych z renowacją starych mebli. W pierwszej kolejności powinniśmy oczyścić powierzchnię mebli ze starej powłoki lakierniczej. W tym celu posłużymy się opalarką i szpachelką. Opalarka podgrzewamy fragment powierzchni mebla. Kiedy na lakierze pojawią się bąble, może zacząć ściągać go przy pomocy szpachelki. Jest to bardzo proste i nie wymaga użycia siły. Lakier powinien schodzić lekko. Jeśli jednak nadal mocno trzyma się powierzchni, to należy ponownie użyć opalarki. Oczywiście z używaniem tego urządzenie nie należy przesadzać. Albowiem zbyt długie nagrzewanie jednego miejsca może spowodować przypalenie powierzchni mebla.

Kiedy już usuniemy lakier, to w dalszej kolejności powinniśmy się zająć precyzyjnym usunięciem jego pozostałości w rantach, czy też innych zagłębieniach w strukturze mebla. W tym celu możemy posłużyć się skrobakami. Na koniec cały meble powinniśmy zeszlifować papierem ściernym i oczyścić z pyłu przy pomocy mokrej szmatki.

Szlifowanie i malowanie mebli

Podczas szlifowania powinniśmy stosować papier ścierny o odpowiedniej granulacji. Kiedy na powierzchni mebla, mimo opalania i zeskrobywania, nadal pozostają jeszcze pozostałości lakieru, to powinniśmy używać papieru o grubych ziarnach. Na samym końcu, kiedy pozostało nam już szlifowanie kosmetycznie, możemy używać papieru ściernego o znacznie mniejszych ziarnach. W dalszej kolejności pozostaje nam już tylko malowanie mebli. Możemy w tym celu używać choćby bardzo popularnej bejcy. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie bejcy bezbarwnej, dzięki czemu mebel zachowa swój oryginalny drewniany wygląd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

19 − osiemnaście =