Salon jest w domu pomieszczeniem pełniącym zróżnicowane funkcje. To w nim wypoczywamy w gronie bliskich, oglądamy telewizję, czytamy książki, bawimy się, urządzamy przyjęcia. Właśnie dlatego jego aranżacja może nastręczać sporo problemów. O czym warto wtedy pamiętać? Gdy nie masz koncepcji, jak urządzać pokój dzienny w domu lub w mieszkaniu, poznaj te porady!

Styl salonu – jaki wybrać?

W pierwszym kroku, zanim udamy się na zakupy i zaczniemy planowanie wnętrza, należy wybrać styl aranżacji salonu. To on będzie pomagał w wyborze materiałów wykończeniowych, mebli oraz dekoracji, spajając je w estetyczną całość.

 

Salony mogą być urządzone w różnych stylach, na przykład:

 • Styl glamour – elegancki styl pałacowy z nowoczesnymi detalami, na przykład jak obite welurem fotele, kanapy i krzesła, szklane i lustrzane stoliki, chromowane detale.
 • Styl skandynawski – proste, jasne wnętrza z elementami naturalnymi, na przykład jak białe lub drewniane meble, brak firanek, wygodne poduszki i koce.
 • Styl loft – nawiązujący do przemysłowych wnętrz, na przykład meble drewniano-metalowe, ceglana ściana, elementy z betonu.
 • Styl klasyczny – tradycyjny, elegancki styl aranżacji wnętrz, pałacowy, dworkowy, na przykład salon z kominkiem, drewniane meble z rzeźbieniami, tradycyjne dywany, rozłożyste kanapy i fotele.
 • Styl boho – wykorzystuje wpływy artystycznej bohemy i elementy naturalne, na przykład rattanowe krzesła, jasne ściany, kwiaty doniczkowe.
 • Styl nowoczesny – proste, geometryczne formy, na przykład meble na wysoki połysk, niebanalne lampy LED.

jasny salon

Jak wykończyć ściany w salonie?

Aby urządzić estetyczny i praktyczny salon, warto zwrócić uwagę na wykończenie jego ścian. Jakie materiały są obecnie wybierane najczęściej?

 

Zwykle ściany salonu są wykończone za pomocą gładkich tynków gipsowych, które mogą być malowane na różne kolory w zależności od wybranego stylu aranżacji wnętrza. Wśród popularnych kolorów znajdują się biały, szary, beżowy, szałwiowy, szmaragdowy, granatowy.

 

Ściany w salonie mogą być także udekorowane za pomocą innych materiałów:

 • Cegła albo jej imitacja,
 • Okładzina kamienna,
 • Tapeta – fototapeta, tapeta we wzory geometryczne, botaniczne i inne,
 • Tynk strukturalny, mozaikowy,
 • Płyty dekoracyjne.

 

Elementy dekoracyjne najczęściej umieszcza się na jednej ze ścian, aby uniknąć efektu przeładowania wnętrza.

 

Podłoga w salonie – co zastosować?

Do wyboru jest także wiele typów materiałów podłogowych. Co wybrać do salonu?

 

Zwykle kupowane są panele podłogowe – laminowane, drewniane albo winylowe. Są one dostępne w wielu wzorach drewna i nie tylko, co pozwala na dopasowanie ich do charakteru wnętrza.

 

Podłoga może być także wykończona kafelkami, wykładziną winylową albo dywanową, kamieniem, parkietem drewnianym.

 

Jak urządzić mały salon ze stołem?

Bardzo często salon łączony jest częścią jadalnianą, dzięki czemu pełni on wtedy dwie funkcje jednocześnie. Jak go zaaranżować?

 

Zwykle salon z jadalnią ma wtedy wydzielone części – wypoczynkową oraz jadalnianą, czyli w jednej znajdują się meble wypoczynkowe, a w drugiej stół z krzesłami.

 

W bardzo małych wnętrzach można także zastosować ławę, która pozwala na rozkładanie i dzięki temu zamienia się w pełnowymiarowy stół.

salon z aneksem

Salon z aneksem kuchennym – o czym pamiętać?

Często salon w bloku połączony jest z aneksem kuchennym. Wtedy także można zastosować podział wnętrza na różne części.

 

Zwykle pomiędzy salonem a częścią kuchenną umieszczana jest wyspa kuchenna, półwysep kuchenny albo stół, dzięki czemu wnętrze może także posiadać funkcję jadalni.

 

Zatem urządzenie salonu nie musi być trudne – pamiętaj o wyborze odpowiedniego stylu i dopasuj do niego stylowe i funkcjonalne meble. Życzymy udanego aranżowania!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedemnaście − jedenaście =