Zastanawiasz się, w jaki sposób można wykonać wyspę kuchenną? Niewątpliwie wyspa w kuchni staje się ostatnimi laty coraz bardziej popularna elementem wyposażenia tego pomieszczenia. Moda ta przybyła do nas zza oceanu i dość szybko rozpowszechniła się w polskich domach. Niemniej jednak warto podkreślić, że wyspy kuchenne idealnie pasują do kuchni o dość dużych rozmiarach, gdzie można wygospodarować odpowiednią dla nich przestrzeń.

Wyspa z szafek kuchennych

Jak zrobić wyspę kuchenną?W jaki sposób można wykonać wyspę kuchenną? Przede wszystkim najprostszy model wyspy kuchennej to taki, który wykonany jest ze standardowych szafek kuchennych, przełożonych blatem. Oczywiście takie szafki będę musiały posiadać z każdej strony fronty, albowiem nie będą styczne do żadnej ze ścian. Przy projektowaniu blatu na naszą wyspę kuchenną nie powinniśmy jego szerokości i długości dopasowywać idealnie do wymiarów szafek kuchennych. Albowiem warto, aby blat przynajmniej na 2 cm wystawał poza szerokość szafek. Dzięki temu łatwiej będzie utrzymać na nim czystość, a także całość będzie prezentowała się bardziej estetycznie.

Jak umiejscowić wyspę kuchenną?

W jaki sposób powinniśmy umiejscowić wyspę kuchenną w naszej kuchni? Przede wszystkim dobrym rozwiązaniem jest umiejscowienie wyspy kuchennej w miejscu, gdzie łączą się dwa różne pomieszczenia. Tak więc w przypadku wyspy kuchennej możemy ją umiejscowić na przykład na granicy kuchni i jadalni. Wokół wyspy powinna być zachowana odpowiednia przestrzeń, gdzie będzie można swobodnie przechodzić. Dostęp do wyspy kuchennej powinien być umożliwiony z każdej jej strony. Według specjalistów od aranżacji wnętrz absolutnym minimum wolnej przestrzeni wokół wyspy jest odległość 120 cm. Niemniej jednak w mniejszych kuchniach możliwe jest również pozostawieniem około 90 cm wolnej przestrzeni, co powinno zapewnić odpowiedni komfort poruszania się po kuchni.

Jaką rolę pełni wyspa kuchenna?

Do czego właściwie może służyć wyspa kuchenna? Przede wszystkim wyspa kuchenna może być po prostu strefą roboczą, gdzie będziemy przygotowywać posiłki. Niemniej jednak przy wyspie kuchennej możemy również spożywać posiłki, czyli może ona w pewnym sensie pełnić funkcję stołu. Oczywiście aby móc spożywać posiłki przy wyspie kuchennej powinniśmy również zaopatrzyć się w odpowiednie krzesła, czyli tzw. hokery. To stołki barowe, których siedziska są umiejscowione nieco wyżej, niż w standardowych krzesłach. Idealnie sprawdzają się właśnie przy wyspach kuchennych. Niemniej jednak jeśli chcemy do wyspy kuchennej dostawić krzesła, to musimy pod blatem wygospodarować odpowiednią przestrzeń na swobodne schowanie nóg.

Na wyspie można oczywiście zamontować również płytę grzewczą, a także inne urządzenia AGD, takie jak piekarnik, czy też zmywarkę. Oczywiście musimy tutaj zachować rozsądek. Nie możemy wszystkich urządzeń AGD umiejscowić na wyspie kuchennej, albowiem wówczas będzie ona zupełnie niefunkcjonalna. Wszystko zależy od wielkości naszej wyspy, a także od tego jak zaprojektowana jest pozostała część kuchni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

8 + szesnaście =