Stół do jadalni to mebel, przy którym będziemy spędzać mnóstwo czasu z całą rodziną. Przy nim będziemy spożywać wspólne posiłki, toczyć ciekawe rozmowy, urządzać rodzinne uroczystości, a nawet pracować. Dlatego też warto poświęcić sporo czasu i uwagi na wybór odpowiedniego stołu do naszej jadalni.

Z jakich materiałów powinien być wykonany stół do jadalni?

Jaki stół do jadalni wybrac?Zanim zaczniemy wybierać odpowiedni model stołu do naszej jadalni, powinniśmy się zastanowić, jakie materiały preferujemy jeśli chodzi o wykonanie tego mebla. Przede wszystkim musimy się zastanowić czy chcemy, aby blat naszego stołu był wykonany z drewna, płyty laminowanej, czy też ze szkła. Każdy z tych materiałów charakteryzuje się wieloma zaletami. Warto podkreślić, że właśnie materiał z jakiego wykonany jest blat stołu do jadalni, jest najważniejszym kryterium jakim powinniśmy się kierować. Przede wszystkim dlatego, że to ten materiał będzie głównie odpowiedzialny za trwałość naszego stołu, a także za jego wygląd. Niemniej jednak warto podkreślić że również materiał zastosowany do wykonania blatu stołu do jadalni będzie także wpływał na jego cenę. Jakie zatem mamy w tym wypadku możliwości?

Stoły drewniane

Przede wszystkim zdecydowanie najbardziej popularne są stoły z blatami drewnianymi. Nie da się ukryć, że drewno jest materiałem odpornym na starzenie się. Nawet po wielu latach użytkowania można je odpowiednio odświeżyć i będzie zachowywało swój niepowtarzalny i urokliwy wygląd. Warto w tym wypadku zdecydować się na stół wykonany z drewna litego. Są to stoły masywne, które pasują do każdego wystroju wnętrza. Jeśli chodzi o wytrzymałość blatów drewnianych, to zdecydowanie warto postawić na te, które wykonane są z dębu. Dobrym rozwiązaniem są również stoły wykonane z drewna bukowego, czy też z jesionu. Oczywiście taki stół będzie wymagał od nas sporego zaangażowania jeśli chodzi o utrzymanie czystości, a także jego pielęgnację. Niemniej jednak wydaje się, że jest to rozwiązanie najbardziej korzystne.

Blaty szklane i z płyty MDF

Oczywiście całkiem popularne są ostatnio również stoły z blatami szklanymi Zarówno przezroczystymi, jak i matowymi. Naturalnie w tym wypadku stosowane jest szkło hartowane. Takie stoły idealnie pasują do jadalni utrzymanych w nowoczesnych stylizacjach. W dalszej kolejności możemy również zastanowić się nad stołem z blatem wykonanym z płyty MDF lub płyty wiórowej, która pokryta jest laminatem. Niemniej jednak wydaje się, że jest to rozwiązanie dość tandetne i zbyt powszechnie stosowane, dlatego też ciężko tutaj o uzyskanie jakiejkolwiek oryginalności.

Okrągły stół do jadalni

Kiedy już zdecydujemy się na konkretny materiał, z jakiego będzie wykonany nasz stół, to możemy przystąpić do określenia jego kształtu. Oczywiście mamy tutaj do wyboru przede wszystkim stoły okrągłe oraz prostokątne. Zastanówmy się, jakie walory wynikają z zastosowania stołu okrągłego. Przede wszystkim tego rodzaju stoły najlepiej sprawdzają się w jadalniach o niewielkich rozmiarach. Wynika to z tego względu, że stół okrągły w znacznej mierze optycznie powiększa pomieszczenie, w którym stoi. Oczywiście taki stół warto postawić na środku jadalni, albowiem ustawiony w kącie, czy też przy ścianie nie będzie prezentował się specjalnie okazale. Warto podkreślić, że taki stół jest również w pełni bezpieczny dla dzieci, albowiem nie mamy tutaj żadnych kantów, które w niektórych sytuacjach mogłyby stanowić zagrożenie dla bawiących się i nieuważnych pociech.

Stół prostokątny

Oczywiście również ciekawym wyborem jest stół prostokątny do jadalni. Ten model stołu świetnie pasuje zarówno do dużych pomieszczeń, jak i tych znacznie mniejszych. Można go ustawić zarówno w centralnej części jadalni, jak i również w kącie, czy też przy ścianie tak. Tutaj mamy znacznie szersze pole pole manewru, niż w przypadku stołu okrągłego. Dodatkowo taki stół świetnie również sprawdzi się do pracy i nauki. Można wygodnie do niego zasiąść, postawić na nim laptop i wykonywać swoje obowiązki zawodowe.

Jaki rozmiar stołu wybrać?

Zastanówmy się w tym miejscu, jaki rozmiar stołu do jadalni powinien być najwłaściwszy. Oczywiście w dużej mierze rozmiar stołu, jaki wybierzemy będzie uzależniony przede wszystkim od powierzchni pomieszczenia, w którym docelowo będzie ustawiony, a także stylu jego aranżacji. Stół powinien być tak ustawiony, aby możliwy był do niego w miarę swobodny dostęp. Tak aby można było swobodnie przy nim zasiąść, a także serwować potrawy. Warto również wiedzieć ile maksymalnie osób będzie siedziało przy danym stole. Przyjmuje się że odległość stołu od ściany, czyli miejsce, w którym będzie można swobodnie przechodzić, powinna wynosić około 70 lub 80 cm. Natomiast na jedno miejsce przy stole powinno być przeznaczone około 40 cm jego szerokości. Warto również pamiętać o zachowaniu odpowiedniej przerwy między siedzącymi osobami. W przypadku wysokości stołu do jadalni, to standardowo przyjmuje się, że powinna ona wynosić około 75 cm. Zatem jak widać w kwestii rozmiaru stołu do jadalni w dużej mierze wszystko zależy od tego, jakim pomieszczeniu dysponujemy, a także na jaką ilość osób przewidujemy obiady, czy też uroczystości rodzinne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

6 + 1 =