Dzisiaj zdecydowana większość mieszkań sprzedawana jest wraz z salonami z aneksem kuchennym. Takie rozwiązanie często stosowane jest także w domach jednorodzinnych. Jak urządzić salon połączony z kuchnią? Poznaj praktyczne wskazówki, które pomogą Ci w jego aranżacji!

Jak urządzić salon z aneksem kuchennym?

Gdy salon jest połączony z aneksem kuchennym, wtedy jedno pomieszczenie pełni dwie albo nawet trzy funkcje, gdy dodatkowo ma znaleźć się w nim część jadalniana. Wobec tego przy planowaniu takiego wnętrza trzeba uwzględnić wszystkie z tych funkcji i sprawić, żeby mogło ono zapewnić komfortową, praktyczną przestrzeń dla domowników.

 

Salon z aneksem kuchennym może być urządzony na wiele sposobów oraz w różnych stylach, stąd też przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac warto przemyśleć, jakie rozwiązania będą mogły spełnić nasze wymagania w pełni.

 

Pod uwagę trzeba wziąć takie kwestie jak:

  • Powierzchnia salonu z aneksem kuchennym,
  • Rozlokowanie okien i drzwi we wnętrzu,
  • Styl aranżacji wnętrza,
  • Sposób jego oświetlenia,
  • Oczekiwana ilość miejsca do przechowywania.

 

Salon połączony z kuchnią może zatem być bardziej kłopotliwy w urządzeniu niż dwa osobne pomieszczenia, jednak nie oznacza to, że będzie on wymagający w aranżacji. Jakie materiały na ściany i podłogi sprawdzą się najlepiej? Jakie meble wybrać do salonu?

 

Ściany i podłoga w salonie z aneksem kuchennym – jakie materiały są najlepsze?

Aranżując salon z aneksem kuchennym, warto rozpocząć swoje działania od wybrania najlepszych materiałów na ściany oraz na podłogę. Na co warto zwrócić wtedy szczególną uwagę?

 

Najczęściej ściany wykańczane są w taki sam sposób w całym wnętrzu – zwykle wybór pada wtedy na tynki gipsowe w jednolitym, jasnym kolorze, na przykład białym, jasnoszarym albo kremowym. Można jednak zastosować dodatkowe elementy dekoracyjne, na przykład jak cegła, okładzina kamienna, tapety, a w części kuchenne płytki albo panele, na przykład ze szkła. Różnorodne inspiracje można znaleźć już teraz online.

 

Z kolei na podłogi zwykle wybierane są dwa osobne materiały – panele podłogowe oraz kafelki podłogowe. Można także zdecydować się na jeden materiał, na przykład na panele winylowe, które są odporne na wilgoć.

duży salon z aneksem kuchennym

Aranżacja salonu z aneksem kuchennym – jakie meble wybrać?

W salonie z aneksem kuchennym konieczne jest zastosowanie odpowiednich mebli związanych z funkcjami tych pomieszczeń. Jakie umeblowanie można zastosować w tym wnętrzu?

 

Część salonu

Meble wypoczynkowe to podstawowy typ mebli znajdujących się w salonie. Do wyboru są narożniki, kanapy, fotele, krzesła fotelowe. Poza tym w tej części umieszcza się stoliki kawowe, szafkę RTV oraz inne meble do przechowywania, na przykład szafy, regały, witryny, półki, komody.

 

Część kuchni

Podstawowe wyposażenie to oczywiście meble kuchenne, które można kupić jako gotowe lub też zamówić je na wymiar. Popularnym rozwiązaniem jest zastosowanie półwyspu albo wyspy kuchennej dopasowanej do aranżacji części kuchennej. Może ona wtedy oddzielać optycznie dwie części wnętrza i służyć jako miejsce do spożywania posiłków, ich przygotowywania, a nawet pracy.

 

Część jadalni

Salon z aneksem może także pełnić dodatkową funkcję, czyli może być on jadalnią. Tutaj jej lokalizacja zależy od dostępnej przestrzeni. Zazwyczaj mały salon z aneksem kuchennym wyposażony jest wtedy w stół z krzesłami, który rozdziela część salonu od części kuchni. Można także zdecydować się na mały stół okrągły w kawalerce lub większy stół w dużych pomieszczeniach.

 

Zatem salon z aneksem kuchennym można zaaranżować na wiele sposobów, nawet wtedy, gdy wnętrze to jest niewielkie. Dobór funkcjonalnych mebli i stworzenie spójnego wnętrza pod kątem stylu pozwala na uzyskanie najlepszego efektu nawet w kawalerce!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

7 + 20 =